MROŻONKI Z OWOCÓW I WARZYW.
Mrożenie z żywieniowego punktu widzenia jest najlepszym sposobem utrwalania żywności. Mrożone owoce i warzywa pod względem smaku, zapachu i barwy, a także zawartości wielu cennych składników odżywczych, zwłaszcza witamin, niewiele ustępują produktom świeżym. Dlatego też wszystkim gospodyniom, które mają zamrażarkę lub chłodziarkę z zamrażalnikiem, w którym utrzymuje się temperatura około —18°C, zaleca się przygotowanie niektórych mrożonek we własnym zakresie.
Borówki czerwone mrożone.
Świeżo zebrane borówki przebrać, oczyścić z części niejadalnych, opłukać, osączyć. Nałożyć do torebek foliowych, torebki zabezpieczyć przed wysypaniem owoców, np. przez założenie gumki czy zawiązanie sznurkiem. Przechowywać w zamrażarce, wyjmując ilości potrzebne do jednorazowego użytku.
Maliny mrożone.
Do mrożenia nadają się twarde maliny ogrodowe. Z owoców usunąć kielichy i szypułki, bardzo ostrożnie opłukać, osuszyć i włożyć do torebek foliowych. Przechowywać w zamrażarce, wyjmując ilości potrzebne do jednorazowego użytku.
Truskawki mrożone.
Do mrożenia nadają się owoce twarde, nie uszkodzone, o intensywnym zabarwieniu (np. odmiany senga sengana, murzynka). Owoce przebrać, usunąć z nich kielichy i szypułki, bardzo starannie, ale i ostrożnie opłukać, osuszyć i włożyć do torebek foliowych. Przechowywać w zamrażarce, wyjmując ilości potrzebne do jednorazowego użytku.
Koper zielony mrożony.
Gałązki młodego, zielonego kopru przebrać, opłukać, wrzucić na minutę do wrzącej wody. Sparzone wyjąć na sito, zalać zimną wodą, osączyć, usunąć nadmiar wilgoci przez lekkie wyciśnięcie w czystej ściereczce. Nieduże porcje tak osączonego kopru owinąć w folię i włożyć np. do słoika. Przechowywać w zamrażarce lub zamrażalniku, wyjmując ilości potrzebne do jednorazowego użytku.
Kalafiory mrożone.
Do zamrażania nadają się kalafiory o zwartych, białych różach. Usunąć z nich liście i pokroić wzdłuż na słupki o długości około 5 cm. W celu łatwiejszego usunięcia szkodników pokrojone kalafiory opłukać starannie w lekko posolonej wodzie, a następnie blanszować we wrzącej wodzie przez 3—5 minut. Aby zapobiec ich różowieniu, można do wody, w której się blanszują, dodać trochę kwasu cytrynowego. Obgotowane przenieść na sito, schłodzić zimną wodą i osączyć. Następnie włożyć do torebek foliowych, zawinąć lub przewiązać sznurkiem. Przechowywać w zamrażarce, wyjmując ilości potrzebne do jednorazowego użytku.