OWOCE I WARZYWA PASTERYZOWANE W CAŁOŚCI.
Należą one do najprostszych przetworów przygotowanych w domu. Na ogół nie stosuje się do nich żadnych dodatków. Na przetwory tę wybiera się najczęściej owoce dojrzałe, ładne, nie uszkodzone, o jednolitej barwie. Owoce jagodowe drobne (porzeczki, borówki brusznice i borówki czarne, żurawiny, rokitnik, maliny, jeżyny i inne) można przygotowywać w butelkach. Butelki z szerszymi otworami są wygodniejsze w użyciu, gdyż wkładanie a wyjmowanie z nich owoców jest mniej kłopotliwe. Mogą to być butelki np. po winie, po sosach z nakrętką twist-off lub po napojach. Owoce większe pasteryzuje się zazwyczaj w słoikach.
Całe owoce i warzywa można przygotować do pasteryzacji dwoma sposobami:
1) przebrany, oczyszczony i opłukany surowiec (głównie owoce) wkłada się do naczyń lekko upychając, żeby weszło go jak najwięcej, naczynia zamyka ii produkt pasteryzuje;
2) przebrany surowiec (owoce i niektóre warzywa) zsypuje się do garnka i podgrzewa na małym ogniu lub wkłada do piekarnika, aby puścił sok, następnie na gorąco nakłada go do 'naczyń i pasteryzuje.
Drugi sposób bardziej się zaleca, min. ze względu na lepsze wykorzystanie opakowań.
Chociaż owoce i warzywa całe pasteryzuje się najczęściej bez dodatków, można jednak pasteryzować je także z dodatkiem soków lub przecierów z tych samych lub innych surowców (np. pomidory w soku lub przecierze pomidorowym, jabłka w przecierze porzeczkowym itp.). Warzywa (min. groszek zielony, fasola szparagowa, kalafiory) przygotowuje się również w zalewie z dodatkiem soli i ewentualnie kwasu cytrynowego lub innego. Ze względu na ich małą kwasowość w celu utrwalenia stosuje się pasteryzację wielokrotną, czyli tyndalizację.