PRZECHOWYWANIE PRZETWORÓW

PRZECHOWYWANIE PRZETWORÓW.

Właściwe przechowywanie przetworów gwarantuje ich trwałość i pozwala ma zachowanie w nich dużej ilości witamin. Przetwory powinny być przechowywane w suchych, chłodnych i ciemnych pomieszczeniach. Niewłaściwe ich składowanie może zniszczyć całą pracę gospodyni.

Wszystkie przetwory sporządzone w domu wymagają stałej i systematycznej kontroli. Spożycie bowiem nadpsutych przetworów jest zawsze ryzykowne dla zdrowia. Kontrolę tę umożliwiają nalepione na słoikach i butelkach etykiety, na których podana jest data produkcji danego przetworu. Wcześniej wykonane, a zarazem trudniej przechowujące się przetwory wykorzystuje się w pierwszej kolejności. Na okres, kiedy najtrudniej o witaminę C, a więc na wiosnę, pozostawia się najbardziej wartościowe i bogate w ten składnik przetwory, a zarazem najłatwiejsze do przechowania. Kwaszoną kapustę, która zawiera stosunkowo dużo witaminy C, wykorzystuje się głównie w zimie i wczesną wiosną. Na okres późniejszy zachowuje się pewną ilość przetworów pasteryzowanych. W tabeli podano, w jakim okresie należy wykorzystywać poszczególne przetwory.

Przetwory po otwarciu powinny być spożyte w ciągu tego samego dnia. Dłuższe przechowywanie otworzonych przetworów, zwłaszcza w temperaturze pokojowej, jest niewskazane, sprzyja bowiem nie tylko stratom witamin, ale czasami może być groźne dla zdrowia.