Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie.

Trawnik

Nie chodzimy po zamarzniętej murawie.

Staramy się nie gromadzić śniegu z odśnieżania chodników na trawniku. Gruba warstwa będzie dłużej zalegać na trawie wiosną niepotrzebnie utrudniając rozpoczęcie wegetacji i stwarzając korzystniejsze warunki do wystąpienia pleśni śniegowej.

Nie odśnieżamy trawnika. Pod śniegiem spokojnie przezimuje, pamiętajmy tylko by nie dosypywać śniegu ze sprzątanych ścieżek.

Nie organizujemy na trawniku ślizgawki.

Warzywnik

Jeśli miesiąc jest dość ciepły, gleba nie zamarzła to kończymy prace porządkowe i ostatnie uprawki, jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić wcześniej

Jeśli gleba nie zamarzła, to możemy jeszcze wykonać siew przedzimowy niektórych warzyw. Jest to możliwe zwłaszcza na glebach lekkich i w cieplejszych rejonach Polski.

Cebulę, szczypiorek, szalotkę i inne warzywa możemy pędzić na parapecie okiennym, najlepiej o wystawie południowej.

W miejscu przeznaczonym na rozsadnik albo niski tunel foliowy powinniśmy położyć materiał izolacyjny, który zapobiegnie głębokiemu zamarznięciu gleby.

Jeśli spodziewamy się nadejścia silniejszych mrozów, to zarówno siewy ozime jak i warzywa zimujące w gruncie okrywamy dodatkową warstwą włókniny, słomą, sianem lub gałązkami iglastymi.

Zwiększamy grubość okrywy na zakopcowanych warzywach korzeniowych.

Zbieramy rośliny zimujące w gruncie, np. jarmuż, brukselkę, roszponkę, por.
Sad

Podpieramy gałęzie drzew owocowych, które mogą ulec złamaniu pod ciężarem śniegu.

Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, to zakładamy plastikowe ochrony na pnie młodych drzew owocowych, aby ochronić je przed zającami i sarnami.

Sprawdzamy stan przechowywanych owoców, bezwzględnie usuwając te z objawami chorób.

W drugiej połowie miesiąca bielimy pierwszy raz pnie i nasady konarów drzew owocowych.

Jeśli planujemy szczepienie drzew, to okres po pierwszych lekkich mrozach ale przed nadejściem silnych i długotrwałych jest najlepszym okresem na ścięcie zrazów. Pobrane zrazy zabezpieczamy przed mrozem i wysuszeniem przechowując je w ilgotnym piasku, trocinach lub torfie, w temperaturze od -2 do +2 stopnie Celsjusza.

Rośliny ozdobne

Chronimy rośliny przed ciężkim, mokrym śniegiem, który może połamać gałęzie lub trwale zdeformować pokrój. W tym celu rośliny o pokroju kolumnowym owijamy sznurkiem lub żyłką. Z roślin rozłożystych systematycznie zrzucamy śnieg.

Sprawdzamy stan okryć zimowych i w razie potrzeby poprawiamy je lub uzupełniamy.

Pod koniec miesiąca możemy wysiać do skrzynek nasiona pierwiosnków. Nie przykrywamy ich ziemią, tylko lekko uklepujemy by wcisnąć w podłoże. Przykrywamy szybą lub plastikowym pojemnikiem.

Rozpoczynamy pędzenie roślin cebulowych: tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów.

Sprawdzamy stan przechowywanych bulw, kłączy i cebul. Porażone przez choroby usuwamy i niszczymy.

Kupując choinkę na Boże Narodzenie musimy podjąć decyzję, czy będziemy chcieli wysadzić ją później do ogrodu. W zależności od naszych planów postępujemy nieco inaczej przy kupnie i przechowywaniu do wiosny.

Gdy nie ma dużych mrozów i jest sucho, pod koniec miesiąca rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów ozdobnych.

Na początku miesiąca możemy ściąć gałązki forsycji i wstawić do wazonu. Powinna zakwitnąć w okresie Bożego Narodzenia tworząc nietypową i zaskakującą ozdobę.

Pobieramy zdrewniałe sadzonki ligustru, topoli, wierzby, topoli i innych. Sadzonki powinny pochodzić z jednorocznych pędów. Umieszczamy je w donicach, w mieszance piasku i torfu. W chłodnym pomieszczeniu do wiosny wypuszczą pędy i korzenie.

Pnie młodych drzew liściastych mogą pękać pod wpływem różnicy temperatur. Dlatego zabezpieczamy je mlekiem wapiennym lub owijamy matami jutowymi lub trzcinowymi.

Staw w ogrodzie

Musimy pilnować podczas dużych mrozów, aby lód nie pokrył całej powierzchni stawu. W  tym celu umieszczamy na powierzchni wody styropianowy pływak lub pływającą grzałkę.

Nie wykuwamy przerębli mechanicznie, gdyż hałas działa bardzo negatywnie na ryby, mogąc doprowadzić nawet do ich śmierci. Zamiast tego topimy lód polewając wybraną powierzchnię gorącą wodą.

Zalecenia ogólne

Przeglądamy sprzęt i narzędzia, oczyszczamy i konserwujemy na zimę.

Jeśli mamy piwniczkę, w której przechowujemy plony to pamiętajmy aby przy dodatniej temperaturze regularnie ją wietrzyć.