Co urośnie pod orzechem.
Szkodliwe działanie orzecha na inne rośliny jest moim zdaniem mocno przesadzone. Ewentualnie pojawiające się problemy wynikają z dwóch spraw. Po pierwsze orzechy (włoski, szary i czarny) wydzielają substancję zwaną juglonem, która ma negatywny wpływ na niektóre rośliny. Ale występuje ona tylko w świeżych liściach i innych częściach rośliny, ponad to najwięcej zawiera jej orzech czarny. Orzech włoski ma juglonu niewiele i nie ma wpływu na ogromną większość roślin. Niekiedy odmiany orzecha włoskiego są szczepione na siewkach orzecha czarnego. Wtedy juglon wydzielany przez podkładkę może mieć większy wpływ na sąsiednie rośliny.
Po drugie, pod orzechem jest dużo cienia, co ogranicza wzrost wielu roślin. Zwłaszcza, że może także brakować opadów zatrzymywanych przez dużą ilość liści. Dlatego należy wybierać rośliny, które cień po prostu lubią lub tolerują. To mogą być np. tawułki, funkie, parzydło leśne, konwalia majowa, mahonia, bukszpan i wiele innych. Na pewno należy unikać sadzenia pod orzechem rododendronów i azalii.
I przy okazji rozwieję drugi mit dotyczący orzecha włoskiego. Mianowicie chodzi o kompostowanie liści orzecha. Niektórzy twierdzą, iż liście te nie powinny być kompostowane. Moim zdaniem to bzdura. Liście zawierają dużą ilość garbników, dlatego rozkładają się trudniej, ale wymieszane z innym materiałem organicznym tworzą wartościowy kompost. Wspomniany juglon także w czasie kompostowania jest rozkładany.