Właściwa uprawa gleby i efektywna produkcja roślinna.
Aby produkcja roślinna przyniosła oczekiwane efekty niezmiernie ważna jest właściwa uprawa gleby. Wraz z postępem technologicznym wykorzystywane są do tego coraz to inne maszyny i urządzenia.
Na produkcję roślinną od dawien dawna składają się 3 podstawowe zabiegi agrotechniczne. Jest to orka, uprawa przedsiewna i ostatecznie siew.
Uprawa gleby odbywa się głównie za pomocą ciągnika. Wówczas gospodarstwa zaopatrywane są zazwyczaj w pługi 3 i 4-skibowe, agregat uprawowe, a także siewniki. Niekiedy jest to także osprzęt o większych szerokościach roboczych.
Jednak w miarę upływu czasu dostrzeżono pewną zależność między uprawą gleby a siewem. W związku z tym zaczęto wykonywać te dwie czynności, jako jeden zabieg agrotechniczny. W wyniku tego coraz popularniejszy stał się agregat uprawowo-siewny. Wykorzystanie tego typu maszyny niesie za sobą kilka korzyści. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ kilka czynności skupione jest w jednym przejeździe roboczym. Ponadto przy wykonywaniu kilku czynności jedną maszyną zwiększa się wydajność zabiegu, a także ograniczone zostaje ugniatanie gleby.
Rynek maszyn rolniczych dysponuje szeroką ofertą agregatów uprawowo-siewnych. Decydując się na zakup takiej maszyny należy dobrać ją odpowiednio do rodzaju gleby. Na glebach ciężkich z racji swej struktury bardziej odpowiednie będzie wykorzystanie agregatów aktywnych. Jeśli chodzi, zaś o gleby lekkie, wówczas odpowiedni będzie agregat bierny. Różnica między nimi polega na tym, iż w agregacie uprawowo-siewnym aktywnym prędkość uprawowych elementów roboczych jest większa od prędkości postępowej agregatu, zaś w agregacie uprawowo-siewnym biernym prędkość ta jest taka sama. Agregat to niewątpliwie kosztowna inwestycja, jednak przynosi korzyści, które zaowocują wraz z upływem czasu.