Jak dbać o glebę (ziemię orną)?
Prawidłowy stosunek powietrzno-wodny to nieodzowny element właściwej kondycji gleby, niezbędny do rozwoju i wzrostu roślin uprawnych. Niekiedy jednak zachodzi do jego zaburzenia. Jak temu przeciwdziałać ?
Jeśli w glebie zaburzony jest stosunek powietrzno-wodny, wówczas materia organiczna powstała ze zbóż, słomy, czy też kukurydzy gnije i rozkłada się ze zwolnionym tempie. To z kolei wpływa niekorzystnie na ogólny rozwój roślin uprawnych. Istnieje jednak możliwość zapobiegania takim sytuacjom, wykorzystując do tego użyźniacz glebowy.
Użyźniacz glebowy to wyciąg ze specjalnego kompostu. Wyciąg ten zawiera w sobie komplet mikroorganizmów glebowych. Jego zadaniem jest wspomaganie procesu, jakim jest użyźnianie, a także regeneracja gleby.
Użyźniacz glebowy w pierwszym etapie doprowadza do procesu kompostowania. Proces ten następuje na skutek humifikacji słomy, resztek pożniwnych, lub też nawozów organicznych a następnie wprowadzenie ich w glebę. Kompostowanie ma na celu tworzenie próchnicy, która jest zasobna w składniki bardzo dobrze przyswajalne dla roślin.
Za sprawą użyźniacza glebowego pozostawione resztki rozkładają się w przeciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Ponadto dzięki temu gleba jest bogatsza w składniki pokarmowe. Gleba utrzymana w dobrej kondycji sprawia, że rośliny otrzymują lepsze warunki rozwojowe, przez co zwiększone jest także plonowanie.