Letnie zapalenie wymienia-co robić?
Letnie zapalenie wymienia to przypadłość, która atakuje jak sama nazwa wskazuje głównie latem. Choroba ta jest bardzo powszechna, ponieważ przenoszona jest przez muchy. A jak wiadomo latem jest ich zatrzęsienie.
Zwierzęta, które przebywają na pastwisku latem są narażone na letnie zapalenie wymienia. Wynika to z faktu, iż owady, które są odpowiedzialne za jej przenoszenie zbawia kwas mlekowy. Gdy mucha przysiada na wymieniu zostawia na nim bakterie, które bardzo szybko przenikają do kanału strzykowego. Wówczas w wymieniu tworzy się stan zapalny.
Kiedy dojdzie do letniego zapalenia wymienia zwierzę zaczyna być osowiałe, ma podwyższoną temperaturę ciała, niechętnie pobiera pokarm, a niekiedy nawet cierpi na kulawizny. Są to pierwsze objawy tego typu choroby. Jeśli nie zostaną one rozpoznane i na czas zdiagnozowane, wówczas dochodzi do przekształcenia się choroby w fazę ostrą. Tutaj chorobę widać już na wymieniu, ponieważ jest ono stwardniałe, zaczerwienione i bardzo gorące. Jeśli natomiast ta faza nie jest na czas zdiagnozowana letnie zapalenie wymienia może przekształcić się w fazę przewlekłą. Jest to szczególnie groźne, ponieważ wtedy pojawiają się na wymieniu ropnie.
Dlatego w okresie szczególnego narażenia na letnie zapalenie wymienia warto zadbać o ochronę zwierząt. Mowa tu o wszelkich środkach owadobójczych, a także właściwej higienie udoju.