Włoszczyzna solona.
Skład włoszczyzny, którą będzie się solić, jest w dużej mierze uwarunkowany indywidualnymi upodobaniami, a także tym, do czego ma być ona używana.
Oprócz podstawowych warzyw, tj. marchwi, pietruszki, selera i pora może także zawierać kapustę włoską, cebulę, a nawet pomidory i grzyby. Włoszczyznę soli się dwoma sposobami.
Sposób I „na sucho”: 40 dag marchwi, 20 dag pietruszki, 15 dag selera, 5 dag pora, kilka łyżek posiekanej natki pietruszki i selera, 17—18 dag (8 łyżek) soli na 1 kg oczyszczonych warzyw.
Korzenie marchwi, pietruszki i selera oczyścić z ziemi, dokładnie umyć (w razie potrzeby wyszorować nawet szczotką), opłukać i osączyć na sicie. Pokroić w paski lub kostkę albo zetrzeć na tarce o dużych otworach. Liście pora, pietruszki i selera dokładnie umyć, osączyć i drobno pokroić. Wszystko razem wymieszać z solą. Na dno czystego, wyparzonego kamiennego garnka nasypać warstwę soli, a na niej układać włoszczyznę, Ubijając ją drewnianym tłuczkiem lub łyżką. Na wierzch posypać ponownie sól. Garnek obwiązać celofanem, uszczelnić. j Przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym pomieszczeniu.
Sposób II „na mokro” w formie zmielonej: 40 dag marchwi, 20 dag pietruszki, 15 dag selera, 5 dag para, kilka łyżek posiekanej natki pietruszki i selera, 17—18 dag (8 łyżek) soli na 1 kg oczyszczonych warzyw
Warzywa dokładnie oczyścić, umyć i osączyć. Pokroić na kawałki i zemleć. Miazgę wymieszać z 1/3 częścią soli i ułożyć ściśle w słoikach twist-off. Pozostałą sól rozpuścić w 2 szklankach wody, zagotować. Gorącą zalewą zalać włoszczyznę. Słoiki zamknąć.
Przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym pomieszczeniu.