Sok z owoców jagodowych uzyskany przez parowanie

Sok z owoców jagodowych uzyskany przez parowanie

Do parowania owoców najlepiej nadaje się sokownik. Jeśli go nie mamy, można do tego celu wykorzystać czysty kociołek do gotowania bielizny. Pośrodku dziurkowanego dna kociołka ustawia się miskę albo szeroki kamienny garnek. Na dno nalewa się wody, która powinna sięgać do połowy wysokości miski lub garnka. Na wierzch kociołka nakłada się, dobrze go przymocowując, czysty płat płótna lub flaneli dość luźno opuszczony do środka. Na przymocowany płat płótna (lub flaneli) nakłada się owoce, przesypując je ewentualnie cukrem, co zwiększa wydajność soku. Kociołek przykrywa się pergaminem, nakłada pokrywkę, umocowując ją „na krzyż” zwisającymi końcami płótna i stawia na ogniu. Gdy woda w kociołku zagotuje się, reguluje się wielkość płomienia i paruje owoce na małym ogniu zazwyczaj przez 45—60 minut.

Otrzymywanie soku z owoców przez parowanie na płótnie

Owoce gotując się w parze wydzielają sok, który ścieka do ustawionego w kociołku naczynia. Uzyskany sok zlewa się do czystych, wygotowanych słoików lub butelek.

Sok z owoców kwaśnych (np. żurawin) uzyskany przez parowanie nie wymaga nawet pasteryzowania. Naczynia do soku muszą być jednak idealnie czyste i wyparowane. Naczynia napełnia się gorącym sokiem aż do pełna i szybko zamyka. Sok z owoców mniej kwaśnych pasteryzuje się, ale przez 10—15 minut.

Miazga pozostała po odparowaniu owoców może być wykorzystana do przygotowania soku tzw. drugiego rzutu, marmolady lub użyta na wino.

Przechowywać w chłodnym, suchym, ciemnym pomieszczeniu.