ORGANIZACJA PRACY PRZY SPORZĄDZANIU PRZETWORÓW

ORGANIZACJA PRACY PRZY SPORZĄDZANIU PRZETWORÓW.

Przy przygotowywaniu przetworów w domu ważna jest właściwa organizacja pracy, która zapobiega marnowaniu się surowca i powoduje, że wszystkie czynności przebiegają szybko i sprawnie.

Na dzień przed przystąpieniem do przerabiania owoców czy warzyw należy przygotować opakowania — słoiki i nakrętki, ewentualnie butelki czy garnki. Ich liczba uzależniona jest od ilości surowca, który będzie przerobiony, a także od pojemności kotła, jeżeli przetwory będą pasteryzowane. Do kotła wchodzi zazwyczaj od kilku do kilkunastu słoików w zależności od ich wielkości.

Przed przystąpieniem do pracy należy zawsze sprawdzić czystość używanych narzędzi i sprzętu. Higiena przy przerobie jest jednym z podstawowych warunków trwałości przetworów. Trzeba także przewidzieć miejsce, w którym będziemy przechowywać sporządzone przez nas przetwory — musi być ono czyste, zabezpieczone przed dostępem zwierząt domowych czy gryzoni.

Warto także wcześniej przygotować etykiety na przetwory. Na etykiecie należy wypisać rodzaj przetworu oraz datę jego sporządzania. Etykietowanie ułatwi prawidłowe gospodarowanie przetworami.

Surowiec powinien być przerobiony tego samego dnia. Wyjątek stanowi ten, który wymaga kilkudniowego gotowania, np. śliwki na powidła, albo wielokrotnej pasteryzacji, np. fasola szparagowa.

Ważne jest również, aby po użyciu sprzęt i narzędzia były szybko i starannie wymyte oraz wysuszone. Pozostawione bez umycia zasychają i stają się źródłem rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.