Choroby żako
Jest takie powiedzenie „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, więc dostosowujmy się to tego pierwszego-ZAPOBIEGAJMY chorobom i nie myślmy o leczeniu.
Opisze tylko to, co jest najistotniejsze u żako.
Często młode dwu roczne papugi maja tendencje do nadmiernego przyrostu dzioba i nie jest prawdą, że tylko osobniki starsze tak mają. Mają takie problemy każde papugi bez wyjątku.
Taki dziób trzeba skorygować, umiejętnie podcinając go, ale nigdy nie możemy robić tego zabiegu samemu, tylko przez hodowcę a najlepiej w przychodni weterynaryjnej u lekarza weterynarii.
Przyrost pazurów jest następną sprawą, którą musimy mieć zawsze na uwadze, bo zbyt długie pazurki zawsze będą utrudniać poruszanie się papudze w naszych klatkach, co może doprowadzić do kalectwa samego ptaka.
Ten zabieg również wykonuje lekarz lub dobrze znający się na rzeczy hodowca. Złe, lub za długie przycięcie pazura może doprowadzić do krwotoku!.
Na koniec muszę przypomnieć wszystkim i wszystkich ostrzec! o chorobie klatkowej, jaka pojawia się u papug trzymanych w zbyt ciasnych, małych dla nich klatkach, i pozostawienia jej samej sobie, gdy nas samych nie ma w domu. Musimy pamiętać, że jeśli papuga spędza osiem godzin w klatce, gdy my jesteśmy poza domem, to takiej papudze trzeba zapewnić tak ten czas, aby sama nie miała czasu na nudę. Żako, która jest sama, i całymi dniami spędza cały swój żywot tylko w klatce może doprowadzić do choroby klatkowej, przed czym wszystkich ostrzegam.