Żako papuga

Żako papuga

Żako jako papuga jest całkiem inna od wszystkich innych ze swojej rodziny- papugowatych i wyraźnie się wyróżnia z pośród wszystkich pozostałych papug: swoim zachowaniem, wyglądem, bystrością i mistrzowskim zdolnością naśladownictwa mowy-ludzkiej. Przez cały okres zajmowania się systematyką tego gatunku, mogę ze stanowczością stwierdzić, że właśnie żako w swoim niezastąpionym naśladownictwem mowy, potrafią kojarzyć sytuacje i przybierać formę odpowiednich dialogów przypisanej danej sytuacji i zdarzeniu.

Nie jednokrotnie mogłem obserwować, że zadawane przeze mnie pytania były przyjmowane przez papugę żako odpowiednio zrozumiale czysto, gdy dana odpowiedz była bezbłędnie trafna.
Rząd papugowatych zawiera jedną rodzinę – psittacidae. W sumie 324 gatunki, z pośród 82 rodzajów.
Z pośród całego rodzaju, żako stanowi jedyny gatunek – Psittacus.

Ubarwienie – wygląd – budowa

Zarówno u samców jak i samiczek ubarwienie nie różni się niczym i tylko fachowe oko hodowcy lub eksperta w tej dziedzinie potrafiłoby odróżnić samice od samca (więc mówiąc prościej dymorfizm u tego gatunku papugi jest wykluczony całkowicie). Oko u młodych ptaków jest z tęczówką czarną, ten czarny kolor pozostaje tylko do szóstego miesiąca życia, a potem się rozjaśnia i staje się siwo-szary. Po upływie 10-ciu miesięcy rozjaśnia się całkowicie, tworząc odcień żółtawy i taki pozostaje przez większość już życia papugi. Cała część ciała za wyjątkiem ogona tworzy szaro-siwy kolor. Przez jednych uznawany za siwy, natomiast przez innych szary. Ta szarość z mocno czerwonym ogonem tworzą jedną piękną całość, co przypisuje tej papudze niezwykle efektowny wygląd
To właśnie żako swoim skromnym ubarwieniem daje z pośród ogromnej ilości gatunków papug niezwykłość tym jak się prezentuje.

– Długość całego ciała: 33-34 cm.
– masa ciała: 400-408 g.

Statystyka tych wymiarów może być inna – czasami są różnice u różnych ptaków, więc to, co napisałem są to moje doświadczenia i wymiary przybliżone do innych moich ptaków z hodowli.

Środowisko

Do tej pory nie przyczynił się tak dokładnie nikt z naukowców, aby bliżej zbadać i opisać ich środowisko naturalne, w którym żyją i jak się zachowują na wolności. Dla nas wszystkich jest to ogromnie ważne i niezmiernie ciekawe. Bardziej ich zachowanie i sposoby bycia można opisać tym wszystkim papugą, które przebywają w niewoli. Osobiście mogę tylko powiedzieć, że są to papugi stadne i całymi rodzinami przebywają w dużych grupach liczących nie jednokrotnie ponad 6000 osobników. Na wolności najczęściej przebywają w gęstych lasach tropikalnych, w zaroślach drzew i dlatego trudno je zaobserwować i tym samym zbadać, ich samo zachowanie i sposób bycia i rozmnażania się! Jednak jak było wcześnie i tak jak jest do obecnej chwili największym wrogiem papugi żako jest nadal człowiek, ale nie do końca każdy człowiek je zabija jak robią to tubylcy, zabijając najczęściej papugi dla samego mięsa, czerwonych piórek, które przeznaczone są do wyrobu ozdobnej biżuterii. Przez długie lata tępiono je za niszczenie samych upraw kukurydzy, owoców itp. Żako zamieszkują brzegi jeziora Wiktorii- Nigerię, Burundi, Gabon, Kenię, Gwineę, Gwanę, Ugandę, wyspy Bioko, Tanzanię, Zair, Kongo i Kamerun
Żako kameruńskie są nieco ciemniejsze od pozostałych i odrobinę mniejsze, poza tym nie różnią się niczym szczególnym, co mógłbym tu napisać.
Na samym początku pojawienia się żako w Polsce, spotkać można było właśnie te żako z Kamerunu i większości przebywające w polskich domowych hodowlach-to właśnie żako z Kamerunu.
Co do zachowania żako pochodzące z Kamerunu są bardziej płochliwe (młode wychowane i odkarmione ręcznie również nie są takie przyjaźnie nastawione do ludzi jak żako pochodzące z Kongo i innej części Afryki).
Z reguły papugi żako są bardzo płochliwe, jednak papugi z odłowu potrafią się przyzwyczaić po kilku latach do człowieka tak jakby były z nim wychowanej od maleńkości, ale i są takie, które nawet po 10-tu latach przebywania w niewoli są bardzo dzikie, a dzikość ta jest przypisana ich genom i nic w ich zachowaniu nie zmieni, więc już takie pozostają do końca i nie należy ich oswajać na siłę. Obecnie większość żako przebywających w naszych domach to papugi ręcznie karmione przez człowieka. Takie żako zdobyły w ostatnich latach dużą popularność i coraz częściej właśnie takie goszczą z nami.