Rozmnażanie ptaków
Rozmnażanie ptaków nie jest trudne, ale i nie jest proste. Zdania na ten temat są podzielone i jest to pojęcie względne.Ja rozmnażam szare śpiewaki kilka dobrych lat. W 90- tych latach nabyłem pierwszą parkę tych ptaków i rozmnażały się bez większych problemów, przez około pięć lat. Ptaki pochodziły z odłowu i miały bardzo rozwinięty instynkt macierzyński.Po utracie samca, samica nie chciała przyjąć już innego partnera i z biegiem czasu z tęsknoty odeszła. Nowo nabyte ptaki sprowadziłem z niemieckich i holenderskich hodowli. Zajęło mi kilka lat zanim pokojarzyłem pary i zacząłem rozmnażać ptaki. Obecnie nie ma dla mnie większego problemu z hodowlą, utrzymaniem i rozmnażaniem ich.
Aktywność samca szarego śpiewaka jest taka sama przez okrągły rok i o każdej porze roku mogą przystępować do lęgów. Oczywiście znoszenie jaj przez samiczkę musi być ograniczona i nie powinna być większa niż trzy razy w ciągu jednego sezonu. Ptaki preferują gniazda otwarte, a koszyczki nie mają tu większego znaczenia. Mogą, więc być typowe dla kanarków, lub małej egzotyki. Gniazdo buduje samiec i samica. Najczęściej wygląda to tak: gdy samiec ma wpojoną i rozwiniętą zdolność budowy gniazda, to zaczyna robić je pierwszy a samica praktycznie nie wtrąca się w ogóle. Gdy samica zaczyna robić pierwsza, samiec pilnie śpiewa zalecając się do swej partnerki.
Jako materiał można podawać: siano,mech, miękką trawę, oraz materiał gotowy, kupiony w sklepach zoologicznych dla kanarków.
Gdy jest gniazdo gotowe to samiczka robi ostatnie przeróbki wciskając się głęboko i dopasowuje do swojego rozmiaru ciała. Samiczka znosi najczęściej trzy jajka i wszystkie są zalężone. Młode wylęgają się po trzynastu dniach, dokładnie mówiąc w czternastym dniu.
Po wylegnięciu młodych,rodzice karmią oboje swoje pisklaki, z tym, że samiczka częściej, a samiec wtedy swoją partnerkę w gnieździe. Około dwudziestego dnia młode opuszczają gniazdo, ale często do niego wracając w ciągu dnia i na noc.
Gdy młode opuszczą całkowicie gniazdo, samiczka znosi następne jajka. Młode nadal potrzebują karmienia przez rodziców. Samica po zniesieniu pierwszego jajka przestaje całkowicie karmić pisklęta. Całkowita opieka przypada wtedy samcowi.
Dojrzałość płciową młode szare śpiewaki uzyskują po pierwszym roku.Samiczki trochę później, chociaż w tym okresie są już zdolne znosić jajka, to nie należy ich dopuszczać do lęgów. Samice dopuszczamy po piętnastu miesiącach jej życia.