Kontraktacja dla rolnika, opłaca się, warto?
Każdy rolnik nastawiony na produkcję dąży do tego by wyprodukować towar jak najlepszej jakości, a następnie go sprzedać. Jednak ze sprzedażą znaczna część ma spore kłopoty. Z pomocą w tej kwestii może przyjść umowa kontraktowa. Czy warto podjąć takie kroki ?
Kontraktować czy nie ? Dla wielu rolników to trudne pytanie. Niekiedy może zdarzyć się tak, że ceny na wolnym rynku są wyższe. Wówczas gospodarz na kontrakcie może stracić. Co więcej kontrakt to zobowiązania, które rolnik musi spełnić, a gdy plony nie spełniają oczekiwań rolnik musi liczyć się z ewentualnymi karami. Wszystko zależy od zawartej umowy. Dlatego rolnicy wzbraniają się przed kontraktacjami i wolą sprzedać swój towar na wolnym rynku.
Jednak zawarcie umowy z konkretnymi przedsiębiorstwami to swego rodzaju zabezpieczenie i stabilność, a także gwarancja zbytu. Wszystko, co rolnik wyprodukuje zostanie sprzedane za określoną w umowie cenę, która dostosowana jest do aktualnych notowań. Więksi producenci mogą zawierać również umowy handlowe. Jednak warto przy tym pamiętać, iż tam zwykle ceny są sztywne, w związku z czym istnieje większe ryzyko.
Przy zawieraniu kontraktacji należy pamiętać, iż jest to umowa. W związku z tym obydwie strony obowiązują określone w niej zasady. Dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy skrupulatnie ją przeanalizować, po to by zawarte kontrakty przynosiły zyski.