Pandany należą do roślin, które dobrze znoszą pobyt w mieszkaniach. Są przy tym długowieczne. Ze względu na dość duże rozmiary potrzebują sporo miejsca. Trzeba też uważać na kolce, które mogą powodować bolesne zadrapania, szczególnie u małych dzieci.
Światło. Najlepiej uprawiać pandany w miejscach widnych, oddalonych około 1,5 m od okna, gdzie światło jest rozproszone. Gatunki o pręgowanych liściach przy niedoborze światła tracą paski i stopniowo zielenieją.
Rośliny ustawione w miejscach o jednostronnym oświetleniu odchylają się w kierunku światła, co z czasem prowadzi do ich deformacji; aby temu zaradzić, trzeba je co pewien czas obracać. Pandany wymagają 8-10 godzin światła dziennie, dlatego zimą warto przez kilka godzin doświetlać je zwykłymi świetlówkami lub tzw. żarówkami energooszczędnymi o mocy 25 W.
Temperatura. Pandany to prawdziwe „piecuchy”. Dobrze rosną w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest stale dość wysoka (20-25°C). Zimą może być nieco chłodniej (18-22°C). Jedynie pandan Veitcha znosi całoroczny pobyt w chłodniejszych pomieszczeniach. Z moich doświadczeń wynika, że gatunek ten – wbrew informacjom zawartym w podręcznikach – całkiem dobrze toleruje stałą temperaturę w granicach 12-14°C, a także krótkotrwałe spadki nawet do 8°C.
Wilgotność powietrza. Jako rośliny tropikalne pandany lubią wilgoć. Jednak gatunki uprawiane w mieszkaniach dobrze znoszą niską wilgotność powietrza, jaka panuje zimą przy centralnym ogrzewaniu. Reagują na nią jedynie zasychaniem końców liści. Takie martwe brązowe fragmenty można przyciąć nożyczkami.
Podlewanie. W okresie wzrostu pandany muszą mieć zawsze mokre podłoże. Zimą, kiedy nie rosną, podlewanie ograniczamy na tyle, żeby ziemia była tylko lekko wilgotna. Woda do podlewania powinna być letnia i raczej miękka, to zna czy bez nadmiaru wapnia (np. przegotowana).
Przesadzanie. Młode i niezbyt duże pandany zaleca się przesadzać co roku wiosną, starsze – co dwa lata, a mocno rozrośnięte – co kilka lat. Najlepszym podłożem jest mieszanina nieodkwaszonego torfu, ziemi liściowej i darniowej, ale możemy też kupić w kwiaciarni ziemię do palm i dodać do niej piasku (w proporcji 3:1). Podłoże powinno mieć odczyn kwaśny (pH 4,5-5,5). Ze względu na długie korzenie podporowe dobrze jest używać wąskich, ale wysokich doniczek, tzw. palmowych. Przed przesadzaniem nałóżmy grube rękawice, aby się nie poranić.
Okazy dłużej rosnące w jednym pojemniku podnoszą się do góry na korzeniach podporowych. Jest to normalne zjawisko i przy każdym następnym przesadzaniu pandany trzeba umieszczać w podłożu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio.
Nawożenie. Choć pandany silnie rosną, nie powinny być zbyt intensywnie nawożone. Wystarczy im dokarmianie raz w miesiącu mieszanką wieloskładnikową lub nawozami organicznymi, od kwietnia do września.
Pielęgnacja. Co pewien czas ścieramy z liści kurz, ale ich nie nabłyszczamy. Starsze liście zamierają samoistnie, żółknąc lub brązowiejąc. Obcinamy je wtedy tuż przy łodydze. Kiedy całkowicie zaschną, ich resztki delikatnie odrywamy, dzięki czemu uwidaczniają się dekoracyjne pędy.