Cięcie róż okrywowych i forsycji

Cięcie róż okrywowych i forsycji.

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące cięcia róży okrywowej (biała). Została posadzona jesienią 2013 r. Wiosną2014 r. skróciłam ją ok. 10 cm nad ziemią. Wypuściła kilka bardzo grubych i długich pędów, mało pędów mniejszych, bocznych. Jak przyciąć ją w tym roku, żeby ładnie się rozkrzewiła a nie tylko wypuściła kilka bardzo długich, grubych pędów.

Mam też pytanie dotyczące forsycji. Kiedy je przycinać? Są to krzewy trzyletnie.

Odpowiedź:

Zacznijmy od cięcia forsycji. Krzewy tniemy co roku bezpośrednio po kwitnieniu. Pędy skracamy o 1/3 do 1/2 długości. W przyszłym roku zakwitną pędy, które wyrosną w roku cięcia – czyli kwitną pędy dwuletnie. Jeśli nie chcemy bardzo dużych krzewów to tniemy regularnie co roku i dodatkowo u starszych roślin warto wyciąć całkowicie najstarsze pędy. 1,2,3 maksymalnie 1/3 wszystkich pędów. Cięcia tych roślin nie należy się bać, znoszą je bardzo dobrze.

Teraz o cięciu róży okrywowej. Przede wszystkim jest to bardzo zróżnicowana grupa roślin, do której wrzucano róże, które nie pasowały do innych grup. Stąd wśród róż okrywowych mamy zarówno rośliny o wysokości kilkunastu centymetrów jak i 1,5m. Generalnie ich wspólnymi cechami są duża odporność, tendencja do zadarniania powierzchni oraz … brak potrzeby corocznego cięcia. Ponieważ ta grupa róż kwitnie na starszych pędach, to nie przycinamy ich silnie, bo będą słabo kwitły. Wiosną wycinamy pędy uszkodzone i suche.

Bardzo dobrze, że przycięła Pani krzewy na wiosnę po sadzeniu. Dalsze postępowanie zależy od tego, jak chcemy krzewy poprowadzić.

Jeśli zależy nam na zadarnieniu powierzchni całej rabaty, to te długie pędy warto “kulkować”, czyli przytwierdzić do podłoża kawałkiem drutu wygiętego w kształcie litery U i lekko przysypać podłożem. W tym miejscu pędy się ukorzenią i powstanie nowy krzew róży. Stopniowo rośliny opanują całą rabatę, a tam gdzie ich nie chcemy po prostu wycinamy.

Natomiast jeśli chcemy krzewy poprowadzić podobnie do róż rabatowych, to wycinamy wiosną te długie pędy a reszcie pozwalamy zakwitnąć.

Co 4-5 lat stosujemy odmładzające cięcie róży okrywowej, “kosząc” całość krzewu kilkanaście centymetrów nad ziemią.